Antidotum Airshow Leszno 2025 – relacja
D-Day – Operacja Overlord i lądowanie w Normandii (1944)
MiG-15 – postrach z Alei Migów
McDonnell Douglas F-4 Phantom II – weteran Zimnej Wojny
M48 Patton – (prawie) ostatni z Pattonów
Amerykańskie czołgi ciężkie T29, T30, T32 i T34
Zakończenie II wojny światowej (1945)
10 najliczniej produkowanych czołgów w historii
Najnowsze
Płacisz dwa rachunki za prąd? A może od zawsze otrzymujesz jeden? W tym drugim przypadku prawdopodobnie podpisałeś umowę kompleksową ze swoim sprzedawcą prądu, zamiast tradycyjnej. Czy jednak ma to wpływ na wysokość rachunków za prąd? Sprawdźmy, jakie rodzaje umów na energię elektryczną możesz podpisać, jakie…
W ZSRR powstało wiele nietypowych pojazdów, zarówno lądowych, jak i latających. Bez wątpienia jednym z najbardziej oryginalnych jest Bartini Berijew WWA-14 z 1972 roku. Oficjalnie określano go jako amfibia pionowego startu. Zbudowano jedynie dwa prototypy, z których tylko jeden został poddany próbom, a drugi zezłomowano…
L’Obéissante – parowy autobus sprzed ery samochodów
W drugiej połowie XIX wieku na drogach królowały wozy konne, a z czasem zaczęły pojawiać się potężne, ale niezbyt praktyczne ciągniki parowe – lokomobile. W 1873 roku Amedée Ernest Bollée zaprojektował jednak pojazd, który stał się pierwowzorem późniejszych omnibusów, czyli pierwszych autobusów. Był nim L’Obéissante.
Świadomość ekologiczna konsumentów i firm rośnie z roku na rok, a odpowiedzialność za środowisko staje się realnym elementem strategii wielu przedsiębiorstw. W tym kontekście torby kraftowe zyskują coraz większą popularność nie tylko jako zamiennik plastikowych reklamówek, ale jako pełnoprawne narzędzie marketingowe i logistyczne. Wybór odpowiedniego…
Chevrolet Camaro – jedna z ikon amerykańskiej motoryzacji
Chevrolet Camaro to więcej niż tylko samochód. To symbol epoki, ikona amerykańskiej popkultury i ucieleśnienie marzeń o wolności, mocy i nieokiełznanej prędkości. Od swojej premiery w 1966 roku, Camaro stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów sportowych na świecie, tocząc nieustanną batalię z Fordem Mustangiem…
Antidotum Airshow Leszno 2025 – relacja
Z roku na rok pokazy lotnicze Antidotum Airshow Leszno są coraz większą imprezą, która przyciąga tłumy widzów. Oznacza to, że jest to obowiązkowa impreza w corocznym kalendarzu fanów lotnictwa. W związku z tym, tradycyjnie, również w tym roku byliśmy w Lesznie aby przygotować sporą fotorelację.
Grzejnik elektryczny: konwektorowy czy na podczerwień?
Grzejnik idealny to taki, który szybko i tanio nagrzeje pomieszczenie. Czy na rynku istnieją w ogóle takie rozwiązania? Sprawdźmy, porównując w tym kontekście dwa urządzenia elektryczne: grzejnik konwektorowy oraz grzejnik na podczerwień.
Nauka słówek w języku angielskim poprzez kontekst
Nauka języków obcych jest procesem złożonym, wymagającym zastosowania różnych metod i podejść, aby osiągnąć biegłość w porozumiewaniu się. Kluczowym aspektem w nauce języka angielskiego jest opanowanie dużej ilości słownictwa. W kontekście nauki języka angielskiego coraz większą popularność zyskuje metoda nauki słówek poprzez kontekst. Angażowanie się…
Przeprowadzka do Hiszpanii, zakup nieruchomości na Costa del Sol czy rozpoczęcie działalności gospodarczej na Półwyspie Iberyjskim to decyzje, które wiążą się z koniecznością poruszania się w obcym systemie prawnym. Dla wielu Polaków barierą są nie tylko przepisy, ale i różnice kulturowe oraz językowe. W takich…
Kolagen to jeden z kluczowych składników naszej skóry, którego rola w kontekście utrzymania zdrowej cery jest nieoceniona. Zadaniem kolagenu jest nie tylko utrzymanie skóry w dobrym stanie, ale przede wszystkim również we właściwym nawilżeniu i ujędrnieniu. Śmiało można powiedzieć, że im mniej kolagenu w skórze,…
Wojna amerykańsko-hiszpańska (1898)
Wojna amerykańsko-hiszpańska z 1898 roku, choć trwała zaledwie kilka miesięcy, miała olbrzymi wpływ na wydarzenia na świecie na początku XX wieku. Ten krótki, lecz intensywny konflikt nie tylko przypieczętował upadek imperium hiszpańskiego, ale również wprowadził Stany Zjednoczone do światowej polityki w roli mocarstwa o globalnych…
Martin JRM Mars – długowieczni latający strażacy
Samoloty Martin JRM Mars były największymi seryjnie produkowanymi amerykańskimi łodziami latającymi, jakie kiedykolwiek weszły do służby operacyjnej.Prace nad nimi ruszyły na początku II wojny światowej, ale ze względu na niskie tempo prac, zbudowano je dopiero po wojnie. Po zakończeniu służby wojskowej zyskały drugie życie jako…
Buffalo Central Terminal, niegdyś tętniący życiem węzeł komunikacyjny i perła architektury Art déco, dziś stanowi smutną pamiątkę po erze dominacji kolei w transporcie lądowym. Otwarty z wielką pompą u progu Wielkiego Kryzysu, przez dekady służył milionom podróżnych, ale ostatecznie popadł w ruinę. Po latach zapomnienia,…
Francuskie myśliwce Dewoitine D.500, D.501 i D.510
Na początku lat 30. XX wieku francuskie siły powietrzne borykały się z wyzwaniem modernizacji swojej floty, która w dużej mierze opierała się na konstrukcjach pamiętających czasy I wojny światowej, lub opracowanych tuż po jej zakończeniu. Wśród wielu rozpoczętych programów modernizacji, jednym z najważniejszych był myśliwiec…
Jurata – dlaczego warto postawić na luksusowy apartament?
Jurata, perła polskiego wybrzeża, przyciąga nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale także wyjątkową ofertą luksusowych apartamentów, które zapewniają niezrównany komfort i elegancję. Wybierając luksusowe pokoje w Juracie, inwestujesz w przestrzeń, która łączy w sobie nowoczesny design z bliskością natury. W ten sposób tworzy idealne miejsce na…
Co to jest krzywa zapominania? Jak możemy ją wykorzystać w nauce języka angielskiego?
Krzywa zapominania to koncepcja opracowana przez niemieckiego psychologa Hermanna Ebbinghausa w XIX wieku, która odgrywa istotną rolę w zrozumieniu procesu utraty pamięci oraz w strategiach efektywnego uczenia się. W swoim eksperymentalnym badaniu, Ebbinghaus sam pełnił rolę uczestnika, co dało początek jego pionierskiej pracy w dziedzinie…
Newsy
Atlas gwiazd – premiera i patronat
Już niedługo, 6 czerwca do sprzedaży trafi książka Atlas gwiazd, nad którą objęliśmy patronat medialny. Jest to bardzo ciekawa książka dla wszystkich, którzy chcą zainteresować się tym co widać na nocnym niebie, czego dowodem jest już czwarte wydanie tej książki.
Mundury II wojny światowej – premiera i patronat
Umundurowanie żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej to fascynujący temat. Różnorodność mundurów, łączących tradycję i praktyczne uwarunkowania typowe dla różnych armii sprawia, że jest to temat, o którym można powiedzieć bardzo wiele. Dlatego objęliśmy patronatem książkę Mundury II wojny światowej od wydawnictwa Almapress, która…
Historia lotnictwa ZSRR w okresie zimnej wojny to temat bardzo ciekawy. Dlatego każda książka przedstawiająca historią radzieckiego lotnictwa w tym okresie jest źródłem ciekawych informacji. Dlatego chętnie objęliśmy patronatem medialnym książkę Samoloty ZSRR okresu zimnej wojny 1947-1990 od wydawnictwa Almapress, która trafiła niedawno do sprzedaży.
Kilka słów o naszych nowych artykułach
W kwietniu zeszłego roku uruchomiliśmy nową odsłonę naszego portalu. Zmian było sporo, zwłaszcza od strony wizualnej, ale też i tekstowej. W ramach trwającego od lat procesu poprawiania tekstów, zaczęliśmy rozbudowywać nasze artykuły. Minął rok, więc postanowiliśmy pójść o krok dalej.
Video
Dwaj mężczyźni przyjeżdżają na farmę, którą otaczają jedynie pustkowia. Stoi tam zarastający trawą niebieski ciągnik siodłowy. Jest to zapomniany przez cały Świat, a nawet swojego właściciela, GMC General, który nieużywany niszczeje tu od kilkunastu lat. Nie była to jednak ciężarówka jakich wiele. Po latach iście…
Samochód z kultowego serialu uratowany ze złomowiska!
W październiku 2008 roku wrak sportowego samochodu zostaje dostarczony na złomowisko w Los Angeles. Dwaj mężczyźni, którzy przybyli obejrzeć samochód, wiedzieli jednak z czym mają do czynienia. Był to bowiem jeden z najsłynniejszych samochodów w historii kina i telewizji…
Dramat i cud w Andach – film
13 października 1972 roku w wysokich Andach rozbija się samolot z 45 osobami na pokładzie. Niewiarygodnym zrządzeniem losu większość pasażerów przeżyła katastrofę. Nie jest to jednak koniec, a dopiero początek ich walki o przetrwanie, podczas której – by przeżyć – musieli posunąć się do granic…
Tiksi – (prawie)opuszczone miasto
W Jakucji na północy Rosji znajduje się miasto Tiksi założone w 1932 roku. Niegdyś baza wojskowa wraz z lotniskiem i portem, dzisiaj jest jednym z licznych odciętych od świata niewielkich portów na Północnej Drodze Morskiej. Duża część dawnych zabudowań miasta jest opuszczona, ale w Tiksi…
Losowe artykuły
Na czym polega subskrypcja w ofercie komórkowej?
Często eksperymentujesz i lubisz zmieniać zdanie? Chciałbyś, żeby oferta komórkowa, z której korzystasz była dostosowana do twoich potrzeb i elastycznego trybu życia? Wypróbuj subskrypcyjny model płatności za usługi telco i sprawdź jak to się ma do korzystania ze smartfonu.
HNLMS Piet Hein – fregata, która stała się jachtem
Okręty wojenne po zakończeniu swojej służby mogą albo trafić na złom, albo zamienić się w muzeum. Czasami jednak zyskują nowe życie. Taki los spotkał ex-holenderską fregatę HNLMS Piet Hein, która po zakończeniu służby wojskowej została przebudowana na… luksusowy jacht.
Kostka Rubika – krótka historia
Kostka Rubika to chyba jedna z najbardziej znanych zabawek logicznych na świecie. Znana nam dzisiaj wersja powstała w drugiej połowie lat 70. na Węgrzech, a jej twórcą był Ernő Rubik. Początkowo magiczna kostka jak ją nazywano miała być pomocą naukową, ale ostatecznie stała się wyjątkowo…
Niewyjaśnione tajemnice statków i samolotów widmo oraz eksperymentów – czyli creepypasta w praktyce
Historia statku SS Ourang Medan, tajemnica lotu Santiago 513 albo relacja z przebiegu Rosyjskiego eksperymentu ze snem. Niesamowite historie, powtarzane w licznych artykułach albo nawet filmach dokumentalnych. Poparte licznymi zdjęciami i relacjami, oraz źródłami. Co je łączy? Że są fikcją, a dokładnie tzw. creepypastą.
Najpopularniejsze artykuły
Vickers Wellesley – rekordowy zapomniany bombowiec
W połowie lat 30. w zakładach Vickersa w Wielkiej Brytanii opracowano eksperymentalny dwupłatowy samolot wielozadaniowy Vickers Type 253. Na bazie maszyny zbudowano w 1935 roku lekki bombowiec Vickers Wellesley. Chociaż maszyny te nie były najlepszymi bombowcami, zapisały się w historii rekordowym lotem między Egiptem a…
Mil W-12 (Mi-12) – największy śmigłowiec na świecie
Zaprojektowany w drugiej połowie lat 60. śmigłowiec Mil W-12 (Mi-12) jest największym śmigłowcem jaki kiedykolwiek zbudowano i wprowadzono do eksploatacji. Zbudowano dwa egzemplarze, które wykorzystano do prób i bicia rekordów. Po kilku latach eksploatacji maszyny zostały jednak uziemione, a projekt zamknięto.
Lockheed F-117 Nighthawk to pierwszy samolot bojowy od początku zaprojektowany w technologii „stealth”. Chociaż często nazywano go samolotem niewykrywalnym dla radarów, w praktyce technologia ta zapewnia jedynie bardzo mocno ograniczoną wykrywalność. Przez wiele lat samoloty te były utrzymywane w ścisłej tajemnicy, przez co narodziło się…
VA-25 Toilet Bomb – czyli wietnamska bomba sedesowa
Podczas Wojny w Wietnamie amerykanie wykorzystywali bardzo wiele różnych rodzajów uzbrojenia. Od napalmu, przez różnego rodzaju bomby po chemikalia. W październiku 1965 roku zrzucono jednak najdziwniejszą „bombę” w historii tego konfliktu. Nosiła oznaczenie VA-25 Toilet bomb. Jak sama nazwa wskazuje, był to wypełniony materiałem wybuchowym……